Saturday, 16 February 2008

DUSIČNAN MOČOVINY a Nitromočovina

Obecné info :

Dusicnan mocoviny neboli nitrát mocoviny je velmi snadno vyrobitelnou a také brizantní trhavinou.Velmi casto bývá použit v amatérských bombách pro trhání zdiva, trhání stromu, jen tak pro zábavu…,ale také pro teroristické akce. Jiste jste už slyšeli o Oklahoma City v souvislosti s teroristickým útokem,práve zde byla použita bomba na bázi nitrátu mocoviny. Dusicnan mocoviny je pri respektování všech základních pravidel jednou z nejbezpecnejších výbušnin,které si sami mužete pripravit. Smícháním s chlorecnanem nebo dusicnanem draselným získáte smes explodující zásahem plamene(ovšem v uzavreném prostoru).Tato smes se výborne hodí na petardy a delobuchy,vetší množství mužete použít treba na zbourání zdi. Smes s dusicnanem amonným je obdobou Ammatolu.

Pracovní postup :

1.30 g mocoviny rozpustíme v 40-50 ml vody.Pak pomalu pridáme 48 ml kyseliny dusicné(65 %ní).
2.Celou smes zahrejeme na 50-60° C tak dlouho ,až se vše rozpustí. Jakmile se mocovina rozpustí ,banku i s kapalinou chladíme ponorením do ledové vody ,nebo dáme do lednice.
3.Po ochlazení smesi na 0 až +5° C se vyloucí dusicnan mocoviny ve forme bílých krystalku.Krystaly zfiltrujeme ,na filtru promyjeme 30ml ledové vody (0-3°C). Promývat musíme velmi rychle ,protože dusicnan je ve vode velmi rozpustný a moc by nám ho nezbylo.
4.Po promytí jej rozprostreme na papír (treba noviny) a vymackáme z nej vodu (pomocí lžicky nebo neceho jiného).Nakonec jej nasypeme na cistý papír a dáme sušit na teplé místo (asi 30-50°C). Pokud jsme postupovali správne meli bychom získat cca 50 g dusicnanu mocoviny.

Fyzikální a chemické vlastnosti :

Bezbarvé krystalky o teplote tání 158,6°C.Taje za rozkladu. Dobre rozpustný ve vode pri bežné teplote ,za chladu málo rozpustný. Oproti jiným výbušninám je méne stabilní a ve vlhku se zacíná brzy rozkládat .Rozklad však bývá vždy pozvolný a nehrozí nebezpecí samovznícení.Suchý se muže skladovat beze zmen pribl. 36 mesícu. Pripravený podle tohoto návodu obsahuje vždy urcité procento kyselosti ,k odstranení kyselin by bylo nutné použít složitejších extrakcních metod. Proto jej neskladujte s kovy(koroze a rozklad dusicnanu). Z dusicnanu mocoviny lze velmi snadno pripravit Nitromocovina. Tato výbušnina je lehce úcinnejší než TNT. Jedinou nevýhodou je velká spotreba kyseliny sírové : 60 ml konc.kyseliny sírové chladíme v lázni z 1 dílu ledu a 1 dílu NaCl ,a pomalu po cástech pridáváme 20g dusicnanu mocoviny tak rychle,abychom stacili reakcní smes chladit pod 0 C.Nakonec mícháme smesí asi pul hodiny.Obsah nádoby lijeme na 300 g ledu a vyloucenou nitromocovinu oddelíme,promyjeme ledovou vodou a vymackáním zbavíme matecného louhu.Vysušíme na filtracním papíru pri t. do 35 C.

Výbušné vlastnosti :

Dusicnan mocoviny : Explosivní síla dusicnanu je rovna 90% TNT. Výkon v Trauzlove Pb válci :260-270 cm3(TNT 290 cm3) . Co se týce brisance a detonacní rychlosti,nejsou známy presnejší údaje,nicméne na základe testování jsme zjistili brizanci cca 75 % TNT a detonacní r. cca 80% TNT pri stejných hustotách. Protože se látka vlhkem rozkládá ,nenašla tedy uplatnení ve vojenství a prumyslu. Krátkou dobu se používala v 1.sv.válce na plnení granátu. Smesi s dusicnanem amonným jsou silné trhaviny na úrovni vojenských Ammatolu. Dusicnan mocoviny lze privést k detonaci rozbuškou c.8. Výbuch je charakteristický svým oranžovým zábleskem. Stykem s plamenem se jen obtížne zapaluje a rychle uhasíná.

Nitromocovina : Je silnejší výbušninou než TNT(asi 105%TNT). Trauzluv válec = 310 cm3.Citlivost uvádí mnoho autoru obdobnou TNT. Tvorí soli,které jsou citlivejší,ale nemají vlastnosti iniciátoru. Není proto vhodné vystavit nitromocovinu styku s K, Ag, Hg, NH4 solemi (nepromývejte nitromocovinu alkalickými roztoky,jen cistou vodou). Stabilita je zhruba stejná jako u dusicnanu. Zahrátím nad 60 C se zacíná pozvolna rozkládat.

No comments: